kliknij, aby włączyć zoom
Badawczy...
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
otwarta mapa
Widok Mapa drogowa Satelita Hybrydowy Teren Moja lokacja Pełny ekran Poprzedni Kolejny
zaawansowane wyszukiwanie
znaleźliśmy 0 wyniki
Twoje wyniki wyszukiwania

Pozwolenie na budowę domu czy zgłoszenie?

Wysłane przez przetargweb na 10 listopada 2017
| 0

Planując budowę domu musimy mieć wg obowiązujących przepisów pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Przepisy te szczegółowo reguluje ustawa prawo budowlane.

Kiedy pozwolenie na budowę, a kiedy zgłoszenie?

Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie może złożyć inwestor lub jego pełnomocnik. Pozwolenie na budowę musimy uzyskać, gdy obszar oddziaływania domu wykracza poza działkę lub działki na których dom ma zostać zaprojektowany. Obszar oddziaływania określa projektant, który sporządza projekt budowlany.

Pozwolenie na budowę niezbędne jest również, gdy inwestycja może mieć wpływ na środowisko np. położona jest na obszarze objętym ochroną przyrody. Inwestor musi złożyć wtedy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a po jej otrzymaniu wniosek o pozwolenie na budowę.

W pozostałych sytuacjach możemy zgłosić budowę domu. Jeśli urząd w ciągu 30 dni urząd nie odeśle żadnej odpowiedzi, uzyskujemy tzw. „milczącą zgodę” i możemy rozpocząć budowę. Urząd może też w ciągu 30 dni od zgłoszenia zgłosić sprzeciw w formie decyzji wraz z uzasadnieniem.

Pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie ważne są przez 3 lata. Oznacza to, że budowę należy rozpocząć w ciągu 3 lat od daty wydania pozwolenia lub zgłoszenia, a przerwa w budowie domu nie może być dłuższa niż 3 lata. Po upływie tego terminu należy ponownie uzyskać zgodę w urzędzie.

 

Zostaw odpowiedź

Porównaj oferty